Середа, 7 Грудня, 2022
Головна Сторінка » Цікаві факти про праску

Цікаві факти про праску

за interesno
0 коментар

Прообраз сучасної праски з’явився дуже давно, наприклад, у Стародавній Греції ще IV столітті до нашої ери для прасування білизни використовували нагрітий металевий стрижень. А стародавні римляни випрямляли складки гарячим молотком.

Як праска використали також сковороду з гладким дном. У каструлю засипали гаряче вугілля і таким чином гладили білизну. Потім сковороду замінили вже самою праскою, але принцип роботи зберігся, праска розігрівалася за допомогою вугілля. Щоб воно не згасло, з боків праски робили отвори, інколи ж навіть кріпили невелику трубу. Такі пристрої мали серйозний недолік: вугілля часто прокидалося і псувало білизну.

Найчастіше праски виготовляли із чавуну. У XVIII столітті з’явилися литі праски, які вже не засипали вугілля, а розігрівали над відкритим вогнем. Але вони швидко остигали. У ХІХ столітті почали виготовляти спиртові праски. Всередину такого пристрою заливали спирт і підпалювали його. Спиртова праска була дуже зручною, на відміну від вугільного, не забруднюючи білизну. Ось тільки вартість була астрономічною і дозволити собі таку розкіш могли лише заможні люди.

Наприкінці ХІХ століття з’являється ще одна новинка – газові праски. У той час природний газ знайшов вже досить широке застосування, тому застосовувати його почали і в прасувальній справі. Спеціальною трубкою праска з’єднувалась із балоном, з якого газ подавався за допомогою невеликого насоса. Такі праски теж були не дешевими і їхня наявність у будинку свідчила про спроможність господарів.

Справжню революцію в удосконаленні прасок здійснив американський винахідник Генрі Сілі, який 6 липня 1882 отримав патент на електричну праску. Незважаючи на явні переваги перед своїми попередниками, електрична праска була ще далека від досконалості, через слабку ізоляцію часто била господарок струмом. Ще один мінус – перші електричні праски не мали регуляторів, температуру доводилося контролювати самостійно.

Монархи часто дивували своїми забаганками. Якщо замовлення залізної праски цілком обґрунтовано, то указ французького короля Карла Х може здатися більш ніж дивним. Король наказав виготовити кришталеву праску, причому в єдиному екземплярі. Але, немає жодних відомостей про те, яким чином кришталева праска могла використовуватися для застосування за призначенням.

Житель Східної Словаччини Янос Нагі ще в молодості випадково знайшов старовинну праску. Як потім виявилося, ця випадкова знахідка вплинула на все його подальше життя, Янос Нагі став пристрасним колекціонером прасок. Він збирає праски всіх країн та народів, деякі екземпляри просто унікальні. Зараз у його колекції сотні прасок, Нагі вважають найбільшим збирачем у цій галузі.

Крім прямого використання, прасці знаходять іноді найнезвичайніші застосування. Наприклад, на ній, як на електричній плиті, можна посмажити яєчню. А в деяких готелях Лондона було прийнято прасувати свіжі газети. Робилося це для того, щоб постояльці не бруднили руки друкарською фарбою.

Залишити коментар

Interesno Media Company

У світі існує багато таємниць та загадок. На сайті ми публікуємо тільки цікави факти та розкриваємо таємниці нашого світу! З INTERESNO – цікаво та можна засвоїти нові знання

Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by WebFaza