Субота, 3 Грудня, 2022
Головна Сторінка » Цікаві факти про шафран

Цікаві факти про шафран

за interesno
0 коментар

Шафран – пряність, яку отримують із сухих приймок квіток шафрану посівного. За всіх часів ця пряність вважалася однією з найдорожчих у світі. А висока вартість визначається величезними витратами праці. Для того, щоб зібрати один кілограм прянощі, необхідно зібрати приймочки 200 000 квіток. Вся робота проводиться вручну, а часу на збирання зовсім небагато — близько трьох тижнів. Близько 90 відсотків всього шафрану збирається в одній країні – Ірані.

Перші документальні свідчення про цю унікальну квітку виявлено в Месопотамії ще за три тисячі років до нашої ери. Тоді його активно використовували у кулінарії, а й застосовували для фарбування тканин. Пізніше шафран згадується у працях Гомера та Гіппократа. Передбачається, що саме слово “шафран” походить від арабського “azafran”, що перекладається як “жовтий”.

За такої високої вартості шафрану завжди були аферисти, які займалися його підробкою. Але й покарання були відповідними. Наприклад, в Ірані в епоху Середньовіччя злочинцям відрубували руки. У німецькому місті Нюрнберзі вже з XIV століття існувала посада експерта, який займався перевіркою шафрану на справжність.

Найчастіше шахраї додають у шафран куркуму – дешевшу пряність, яка дуже схожа на шафран за кольором. Але, знавці легко зможуть відрізнити фальшивку. Куркума має жовтуватий відтінок, у той час як колір шафрану коричневий із червонуватим відтінком. А ще рекомендується купувати шафран не у вигляді порошку, а цілі рильця, які важко переплутати з іншою пряністю.

Незважаючи на те, що світовим лідером з виробництва шафрану є Іран, гурмани стверджують, що найкращий шафран зростає у штаті Кашемір (Індія). Він же є найдорожчим через складність виробництва: спочатку приймочки шафрану висушують, а потім опускають у воду. Придатними для подальшої переробки вважаються тільки ті рильця, які потонули. З них роблять пряність найвищої якості.

Шафран коштує, звісно, ​​дуже дорого — кілька тисяч доларів за кілограм. Але й вживати його слід у помірних кількостях. Вважається, що 1 грам цієї прянощі є річною нормою для людини. Передозування може бути дуже небезпечним для здоров’я. Відзначалися навіть випадки тяжкого отруєння з летальним кінцем. Не рекомендується також використовувати шафран з терміном придатності, що минув. Зберігати його рекомендується в герметичній ємності за температури не вище 20 градусів у темному місці.

У 1374 відбулася навіть «шафранова війна». Купці везли з Лівану до Швейцарії велику партію шафрану, але в них напав барон Бечбург. Підступний барон зі своїм військом відібрав дорогу пряність і сховався в замку. Обурені купці цілих 14 тижнів брали в облогу його, вимагаючи повернути свій товар. Зрештою, їм вдалося повернути шафран назад.

Шафран вважається пряністю, яка здатна дарувати людині здоров’я на довгі роки. Відомий випадок, коли в Англії людина прожила 150 років, а основу її раціону становили хліб, олію та шафран. А давньоримський письменник Пліній Старший стверджував, що людина не вмирає доти, доки на її ділянці росте шафран. А сучасні дослідження показали, що регулярне вживання шафрану допоможе уникнути проблем із зором навіть у віці.

Залишити коментар

Interesno Media Company

У світі існує багато таємниць та загадок. На сайті ми публікуємо тільки цікави факти та розкриваємо таємниці нашого світу! З INTERESNO – цікаво та можна засвоїти нові знання

Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by WebFaza